Yerel SEO Nedir ?

SEO
146
Yerel SEO Nedir ?

Yerel SEO uygulamaları başka bir adı ile de lokal SEO uygulamaları web sitesinin belirli alanlarda ön plana çıkmasını mümkün kılan uygulamalardır. Bu uygulamalar belirli bir anahtar kelime dizisi ve bölgesel odaklı olarak gerçekleştirilebilmektedir. Nasıl yapılır sorusu için ise tek bir cevap vermek mümkün değildir. SEO uygulamaları oldukça geniş kapsamlı ve çok yönlüdür.

Yerel SEO ‘da başaralı olmak birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerin birçoğu ise kaliteli bir SEO çalışması ile gerçekleştirilmektedir. SEO çalışmalarının bir bölümünü oluşturan bir alandır. Çalışmaları ile küçük bir alanda ya da bölgede başarı elde etmek çok daha kolaydır.

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO temel olarak etki alanını küçültmek ile alakalıdır. Hedef kitlesi her alanda olduğu gibi ticari alanda da büyük önem taşıyan bir husustur. Hedef kitlesini doğru seçmek aynı zamanda başarılı olmak için oldukça büyük bir adım olarak da değerlendirilir.

Yerel SEO çalışmaları doğru yapıldığında birçok yönden başarılı olmanıza olanak tanır. Bir web sitesinin çok büyük bir hedef kitlesi ile başarılı olması güçtür. Aynı şekilde hedef kitlesinin çok büyük bir alana yayılmış olması da dezavantaj olarak değerlendirilir.

Web sitesinin başarılı olabilmesi için ortak niteliklerin çok olduğu daha küçük bölgeler seçilebilir. Bu durumda anahtar kelime seçimi yapılırken büyük dikkat ve çalışma şarttır. Çalışmalarının en can alıcı noktalarından biri de doğru anahtar kelime seçimi ve planlamadır.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO uygulamalarını gerçekleştirmek birçok yönden uzmanlık isteyen bir faaliyettir. Doğru uygulamalar ilk olarak sağlıklı bir plan ile gerçekleştirilmelidir. Web sitesinin mevcut durumu, hedef konum gibi noktalar özenle belirlenmelidir.

Yerel SEO nasıl yapılır diye sorulduğunda gerçekleştirilen tüm uygulamaların bir plan içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiğinden bahsetmeliyiz. SEO uygulamaları hangi nitelikte olursa olsun kapsamlı bir araştırma sürecini gerekli kılar. Saha araştırması, rakip analizi, web sitesinin genel durumunun tespit edilmesi sonrasında plan oluşturulur.

Plan oluşturulması sonrasında belirli anahtar kelimelerde belirli bir coğrafyada web sitesi ön plana çıkarılmak üzere adım atılır. Alanında deneyimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilen SEO uygulamaları web sitelerinin rakiplerine oranla çok daha hızlı yükselmesine olanak tanımaktadır.

Y. SEO Kapsamında Gerçekleştirilen Uygulamalar Nelerdir?

 • Belirlenen konum kapsamında anahtar kelime tercihi,
 • Kullanıcı deneyimine yönelik URL düzenlemeleri,
 • Arama sonuçları değerlendirmeleri sonucu içerik oluşturma,
 • Görsel optimizasyon,
 • Sesli aramaya yönelik olarak gerçekleştirilen düzenlemeler,
 • NAP düzenlemeleri,
 • Dahili bağlantı düzenlemeleri,
 • Sosyal medya kanalları düzenleme ve yönetimi,
 • mobil uyumluluk düzenlemeleri,
 • Google My Business işletme kaydı,
 • Online haritalara kayıt,
 • Backlink ve yorum benzeri çalışmalar.

Yukarıda yer alan her bir adım yapılırken uygulanması gereken adımlardan bazılarıdır. Alanında deneyimli SEO uzmanlarımız eşliğinde web siteleriniz için çalışma yaptırabilirsiniz.

FAQ

Yerel SEO temel olarak etki alanını küçültmek ile alakalıdır. Hedef kitlesi her alanda olduğu gibi ticari alanda da büyük önem taşıyan bir husustur.

Gerçekleştirilen tüm uygulamaların bir plan içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiğinden bahsetmeliyiz.

Doğru ve kaliteli çalışma ile bu mümkün olabilmektedir.

İç seo ve dış seo gibi iki ayrı ana kategori üzerinde değerlendirmeler ve çalışmalar yaparak web sitesini yerel seoya uygun hale getirmek gerekir

Projeye ve çalışılacak anahtar kelimeye göre değişiklik gösterir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.